Muzokaralar amaliy bosqichga o‘tdi
Joriy yilning 3–8-may kunlari O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi va uning Navoiy bo‘limiga «Szinshen» Shinjon energetika texnologiyalarini rivojlantirish kompaniyasi» MCHJ boshqaruvi raisi Shao Fensin boshchiligidagi sakkiz kishilik xitoylik delegatsiya tashrif buyurdi. Ushbu tashrif joriy yilning 18-martida O‘zbekistonning Xitoydagi elchixonasida Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev va Navoiy viloyati hokimi Normat Tursunovlar ishtirokida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda erishilgan kelishuvlar ijrosini muhokama qilish maqsadida amalga oshirilgan javob tashrifi bo‘ldi.
Mehmonlar orasida, shuningdek, «Yuni-Trend» Xanchjou tarmoq texnologiyalari kompaniyasi» MCHJ, «Chjetszyan Szyanke» arxitektura loyihalash instituti» MCHJ rahbariyati va xodimlari hamda Xebey avtomobil assotsiatsiyasi vakillari ham bor edi.
Tashrifning dastlabki kunlarida Toshkent shahrida O‘zbekiston Fanlar akademiyasi prezidenti Shavkat Ayupov rahbarligida va vitse-prezident Shaxloxon Turdikulova ishtirokida o‘tkazilgan muzokaralarda ikki tomonlama ilmiy-investitsiyaviy hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi. Xususan, tomonlar mamlakatimizda ilm-fanni rivojlantirishga qaratilgan islohotlar, ilmiy tadqiqotlar samaradorligi va innovatsion ishlanmalarni tijoratlashtirish imkoniyatlari yuzasidan fikr almashdilar. Xalqaro hamkorlikni kengaytirish muhim yo‘nalish sifatida qayd etildi.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston tomonidan Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi ishtirokida «Ilm-fan, savdo va investitsiyalar integratsiyasi» xalqaro markazini tashkil etish to‘g‘risidagi taklif ma’qullandi.
Navoiy shahrida viloyat hokimi o‘rinbosari Elbek G‘afforov boshchiligida viloyat hokimligida muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Xitoylik tadbirkorlar quyosh elektr stansiyalarini qurish va kichik vetrogeneratorlarni o‘rnatish, xalqaro logistika markazini tashkil etish, «Iu modeli» asosidagi savdo-ulgurji bozorlari va raqamli savdo platformasini yaratish, avtomobil butlovchi qismlarini yig‘ish zavodi hamda optik tolali mahsulotlar ishlab chiqarish tarmoqlarini barpo etish, shuningdek, Xitoy professional universitetini ochish kabi loyihalarga investitsiya kiritish istagini bildirdilar. Viloyat ma’muriyati, o‘z navbatida, bu borada har tomonlama amaliy yordam ko‘rsatishga tayyorligini ta’kidladi.
Shu kabi muzokaralar «Navoiy» EIZ hududida sharoitlarni bevosita o‘rganish bilan «Navoiy» EIZ direksiyasi» AJ direktori Mehroj Botirov rahbarligida davom ettirildi. Direksiya va yuqorida qayd etilgan loyihalarni amalga oshirish uchun yangi tashkil etilgan «JINGCHENG GUO JI HE ZUO ZHONG XIN» XK MCHJ o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi. Ushbu hujjatni rasmiylashtirish orqali tomonlar Xitoy investitsiya parkini tashkil etish niyatini tasdiqladilar. Shu bilan birga, har ikki tomon loyihalarni amalga oshirishning ilmiy asoslanishi va ilmiy yondashuv masalalarida Fanlar akademiyasining Navoiy bo‘limi bilan hamkorlik qilish majburiyatini oldilar. Bunda bo‘lim O‘zbekiston Fanlar akademiyasi tizimidagi ilmiy-tadqiqot muassasalari xodimlarini jalb qilish huquqiga ega ekani alohida ta’kidlandi.
Tashrifning so‘nggi kunida Navoiy bo‘limi «Chjetszyan Szyanke» arxitektura loyihalash instituti» MCHJ va «Chjetszyan Xuachjuan Dizayn» MCHJ bilan hamkorlik to‘g‘risida memorandumlar imzoladi. Hamkorlik xalq xo‘jaligining turli sohalariga raqamli texnologiyalarni joriy etishni ko‘zda tutadi.

Переговоры перешли в практическую плоскость
С 3 по 8 мая текущего года Академию наук Республики Узбекистан и ее Навоийское отделение посетила делегация из восьми человек во главе с председателем правления ООО «Синьцзянская компания по развитию энергетических технологий «Цзинчэн» Шао Фэнцин. Это был ответный визит китайских коллег для обсуждения деталей реализации договоренностей, достигнутых в ходе встречи, состоявшейся в Посольстве Узбекистана в Китае 18 марта 2026 года с участием председателя Навоийского отделения Абдуразака Мирзаева и хокима Навоийской области Нормата Турсунова.
Среди гостей также были руководство и сотрудники ООО «Ханчжоуская компания сетевых технологий «Юни-Тренд», ООО «Архитектурный проектный институт «Чжэцзян Цзянькэ» и Автомобильной ассоциации Хэбэя.
В ходе переговоров, состоявшихся в первые дни в Ташкенте под руководством президента Академии наук Узбекистана Шавката Аюпова и при участии вице-президента Шахло Турдикуловой обсуждены перспективы двустороннего научно-инвестиционного сотрудничества. В частности, стороны обменялись мнениями о реформах, направленных на развитие науки в нашей стране, эффективности научных исследований и возможностях коммерциализации инновационных разработок. Важным направлением было отмечено расширение международного сотрудничества.
По итогам переговоров было одобрено предложение о создании при участии со стороны Узбекистана Навоийского отделения Академии наук международного центра «Интеграция науки, торговли и инвестиций».
В городе Навои состоялись переговоры в администрации региона во главе с заместителем хокима области Элбеком Гаффаровым. Предприниматели из КНР выразили желание инвестировать в такие проекты, как строительство солнечных электростанций и установка небольших ветрогенераторов, создание международного логистического центра, торгово-оптовых рынков на основе «модели Иу» и платформы цифровой торговли, строительство завода по сборке автомобильных комплектующих и производственных линий по выпуску волоконно-оптической продукции и открытие Китайского профессионального университета. Администрация региона, в свою очередь, отметила готовность оказать всяческое содействие.
Аналогичные переговоры с изучением условий на месте продолжились на территории СЭЗ «Навои» под началом директора АО «Дирекция СЭЗ «Навои» Мехрожа Ботирова. Между дирекцией и вновь созданной для реализации всего вышеперечисленного ИП ООО «JINGCHENG GUO JI HE ZUO ZHONG XIN» был подписан меморандум о сотрудничестве. Оформив этот документ, стороны подтвердили намерение создать Китайский инвестиционный парк. При этом обе стороны взяли обязательство сотрудничать с Навоийским отделением Академии наук в вопросах научного обоснования целесообразности и научного сопровождения реализации проектов, при этом отделение имеет право привлекать научных сотрудников научно-исследовательских учреждений в системе Академии наук Узбекистана.
В завершающий день Навоийское отделение подписало меморандумы о сотрудничестве с ООО «Архитектурный проектный институт «Чжэцзян Цзянькэ» и ООО «Чжэцзян Хуачжуан Дизайн». Взаимодействие предусматривает внедрение цифровых технологий в разные сферы народного хозяйства.