- Olimlar porloq kelajak uchun ovoz berdilar
2024 yilning 27 oktyabrida O‘zbekistonda «Mening tanlovim – obod Vatanim!» shiori ostida parlament saylovlari bo‘lib o‘tdi. Unda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va mahalliy xalq deputatlari Kengashlari deputatlari saylandi. Yurtimizda ro‘yxatga olingan barcha 5 partiya ushbu saylovlarda ishtirok etdi. Mazkur saylovlarga saylov tizimini modernizasiya qilish va siyosiy partiyalar rolini oshirishga qaratilgan muhim o‘zgarishlar kiritildi.
Ahamiyatli o‘zgarishlardan biri aralash majoritar va proporsional tizimning joriy qilinishi bo‘ldi: Qonunchilik palatasining 150 o‘rnidan 75tasi yakka mandatli okruglardan, qolgan 75tasi esa partiyaviy ro‘yxatlar asosida proporsional tizimda saylandi. Bu tizim parlamentda mustaqil nomzodlar va partiyalar vakillarining ishtirokini ta'minlab, siyosiy xilma-xillikni oshirishga yordam berdi. Shu bilan birga, saylovlar shaffoflik va demokratiyani ta'minlash maqsadida 120 mingdan ortiq, jumladan, YeXHT va boshqa xalqaro tashkilotlardan kuzatuvchilar ishtirokida o‘tkazildi.
Shuningdek, siyosiy partiyalardan nomzodlarni ilgari surishda 40% ayollar uchun majburiy kvota joriy qilindi, bu O‘zbekiston tarixidagi ilk marotaba amalga oshirildi. Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limining xodimlari va doktorantlari ham saylovlarda faol ishtirok etib, mamlakatda ijobiy o‘zgarishlar kiritishga qodir nomzodlarga ovoz berishdi. Bu saylov jarayoniga qiziqishning ortib borayotganini va jamiyatning barcha qatlamlari manfaatlarini milliy va mahalliy darajada adolatli vakillik qilishga intilishni ko‘rsatadi.
Navoiy bo‘limi jamoasi nafaqat faol saylovchi sifatida, balki o‘z nomzodlarini ham ilgari surdi. O‘zbekiston ekologik partiyasidan Navoiy viloyati xalq deputatlari Kengashiga Fanlar akademiyasi Navoiy bo‘limi raisi Abdurazak Mirzayev va “Kimyo texnologiyasi, nanotexnologiyalar va qishloq xo‘jaligi” tarkibiy bo‘limi mudiri Shahnoza Qodirovalar o‘z nomzodlarini ko‘rsatdilar.
O‘tkazilgan saylovlar O‘zbekistonning demokratik jarayonlarni modernizasiya qilishga va fuqarolarni siyosiy hayotga jalb qilishga bo‘lgan sadoqatini namoyish etdi. Kvotalar joriy qilinishi va keng jamoatchilikning ishtirok etishi mamlakatda tenglikni ta'minlash va demokratik asoslarni mustahkamlashdagi katta ildamlikni ko‘rsatmoqda.

Учёные проголосовали за светлое будущее
27 октября 2024 года в Узбекистане под девизом «Мой выбор — процветающая Родина!» прошли парламентские выборы, в рамках которых избирались депутаты в Законодательную палату Олий Мажлиса и в местные Кенгаши народных депутатов. В выборах участвовали все 5 зарегистрированных в стране политических партий. Они прошли с некоторыми отличиями от прошлых лет.
В частности, были введены важные изменения, направленные на модернизацию избирательной системы и повышение роли политических партий. Одним из ключевых нововведений стала смешанная мажоритарно-пропорциональная система: из 150 мест Законодательной палаты 75 избирались по мажоритарной системе (от одномандатных округов), а другие 75 — по пропорциональной, на основе голосования за партийные списки. Эта система обеспечила представительство как независимых кандидатов, так и партийных структур, увеличивая политическое разнообразие в парламенте. Кроме того, выборы были организованы с акцентом на прозрачность и демократичность: в них участвовали более 120 тысяч наблюдателей, включая международных представителей от ОБСЕ и других организаций. Впервые в истории Узбекистана для выдвижения кандидатов от политических партий была введена обязательная квота для женщин, составляющая не менее 40% в списках кандидатов.
Сотрудники и докторанты Навоийского отделения Академии наук также приняли активное участие в голосовании, отдав свои голоса за достойных кандидатов, способных обеспечить позитивные изменения в стране, что отражает возрастающий интерес к выборному процессу и стремление к справедливому представительству интересов всех слоев общества на национальном и местном уровнях.
Стоить отметить, что коллектив Отделения показал себя не только как активный избиратель, но и представил своих кандидатов на выборах. Так, в Навоийским областной Кенгаш народных депутатов от Экологической партии Узбекистана свои кандидаты в депутаты представили председатель Навоийского отделения Академии наук Абдуразак Мирзаев и заведующая отделом химической технологии, нанотехнологии и сельского хозяйства Шахноза Кодирова.
Состоявшиеся выборы продемонстрировали приверженность Узбекистана к модернизации демократических процессов и вовлечению граждан в политическую жизнь. Введение квот и участие широких слоев населения в голосовании свидетельствуют о значительном прогрессе в обеспечении равноправия и усилении демократических основ страны.